Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi

Türkçe Yeterlilik Sınavı

ARELDİLMER okutmanlarınca hazırlanmış olan Yeterlilik Sınavı; Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma Bölümleri olmak üzere 4 ana bölümden oluşur. Sınav süresi Konuşma Bölümü hariç 2 saattir.

Sınav sonuçları, Avrupa Dil Portfolyosuna göre değerlendirilmektedir. Düzeyler şu şekildedir:

A1 – A2 (Temel Düzey)

B1 – B2 (Orta Düzey)

C1 – C2 (Yüksek Düzey)

Sınavdan alınacak olan sonucun yeterli olup olmadığı, belge ile başvurulacak kuruma bağlı olmakla birlikte A1 ve A2 seviyesinin genel anlamda başarısız olduğu kabul edilmektedir. Sınav sonucunda verilen belgenin Türkiye’deki tüm üniversitelerde geçerliliği vardır.

Yeterlilik sınavlarımız Pazartesi ve Perşembe günleri saat 14:00’da yapılmaktadır. Adayların, sınava girmek istedikleri gün, en geç saat 13.00’a kadar merkezimize gelip ilgili eğitim danışmanından sınav ücretini ödemek üzere gerekli banka evrakını almaları ve İş Bankası’na yatırmaları gerekmektedir. Bankadan alacakları dekont ile tekrar eğitim danışmanlarına başvurup pasaportları ile sınav kayıtlarını yaptıracaklardır.

Sınav sonuç belgeleri, sınavdan bir sonraki iş günü teslim alınabilir.

Sınavın başlangıç saati öğleden sonra 14.00 olup, bu saatlerde sınav salonunda hazır bulunmayan adayın sınavı bir sonraki sınav gününe ertelenecektir.

Sınav İçin Gerekli Evraklar:

  • Pasaport fotokopisi
  • Sınav ücretinin yatırıldığını gösteren makbuz