Haberler

İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer ve Gelişim Haftası İş Dünyası ile Üniversitelileri bir araya getirdi


İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer ve Gelişim Haftası, binlerce öğrenci ile şirketleri ve iş dünyası profesyonellerini bir araya getirdi. İlham veren konuşmalar, atölye çalışmaları ve oyunlarla perspektif kazanan öğrenciler, firmaların temsilcilerinin yer aldığı stantlarda staj, yarı zamanlı ve tam zamanlı iş başvurularında bulundu.

İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer ve Gelişim Haftası, “Kendini Keşfet, Geleceğini Değiştir” mottosuyla iş dünyası ile üniversitelileri bir araya getirdi. Etkinlikler, 25-26 Mart tarihlerinde Kemal Gözükara Yerleşkesi’nde, 27-28 Mart tarihlerinde ise Sefaköy Yerleşkesi’nde öğrencilerin yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi.

Kariyer ve Gelişim Haftası’nda Albayrak Grubu, kariyer.net, Türk Hava Yolları (THY), Hepsiexpress, Toptalent, ATV, Best FM, All Decor, Paşabahçe, Kervan Gıda, Onur Group, Yetkin Gayrimenkul, Adecco, Ekol Lojistik, Kaya Hotels & Resort, neredekal.com gibi firmaları ağırlayan İstanbul Arel Üniversitesi, öğrencilere önemli bir network ortamı hazırladı.

Öğrenciler ayrıca, firma temsilcilerinin yer aldığı stantlarda birebir mülakatlar ve özgeçmiş hazırlama aşamaları için destek alırken, doldurdukları formlarla staj, yarı zamanlı ve tam zamanlı işlere doğrudan başvurma fırsatı elde ettiler.

Profesyonellerden ilham veren konuşmalar

Kemal Gözükara ve Sefaköy Yerleşkelerinde bulunan konferans salonları, amfiler, derslikler ve oyun alanlarında öğrencilerle bir araya gelen iş dünyası profesyonelleri, deneyim paylaşımının yanı sıra kariyer yolculuğuna dair ilham veren konuşmalar gerçekleştirdi.

Sektörün beklentilerini aktaran profesyoneller, İstanbul Arel Üniversitesi öğrencilerine mesleklerin geçmişi ve geleceği hakkında bilgi verdi. Oturumlara katılım gösteren öğrenciler, iş insanları ile birebir diyalog kurma olanağı elde ederken, mezuniyet öncesi önemli bilgiler kazandı; perspektif ve networkler oluşturdu.

Takım oyunları, zaman yönetimi, atölye çalışmaları…

Kemal Gözükara Yerleşkesi bahçesinde zaman yönetimini destekleyici takım oyunları ile eğlenceli vakit geçiren öğrenciler, atölye çalışmalarında da yetkinliklerini geliştirdi. Bu tür oyunların üniversite derslerinde öğretilmediğini bu nedenle Kariyer ve Gelişim Günleri’nin düzenlenmesinden büyük mutluluk duyduğunu ifade eden THY Havacılık Akademisi Kişisel Gelişim Eğitimleri Şefi Abdullah Altunkes, “Gençlerin oyunlarımıza ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz. Zaman yönetimi ve ekip çalışması becerilerini geliştiren öğrenciler, mezun olmadan iş deneyimleri de elde ederse kariyerlerine herkesten bir adım önde başlar. Bu oyunlar aynı zamanda sorgulama, liderlik, problem çözme gibi özellikleri de geliştiriyor. Bahsettiğimiz bu beceriler, hangi sektörde olursa olsun, tüm şirketlerin personellerinde olmasını istediği yetkinliklerdir” diye konuştu.

Öğrenciler, Sefaköy Yerleşkesi fuaye alanında da çeşitli oyunlarla kariyer yaşamının püf noktaları hakkında fikir sahibi oldu.

Gökhan Türkmen ve Cem Arslan da öğrencilerle buluştu

Sanat camiasının önemli isimlerinden Gökhan Türkmen ve deneyimli radyo programcısı Cem Arslan, Kemal Gözükara Yerleşkesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. İstanbul Arel Üniversitesi Basın, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Alper Coşkunçay moderatörlüğünde soruları yanıtlayan Gökhan Türkmen, öğrencilerle birlikte “Sen İstanbul’sun” şarkısını söyledi.  Günümüz ve geleceğin en büyük sorunlarından küresel ısınma ve yeşil alanların kaybına dikkat çeken Gökhan Türkmen, ‘Sessiz’ albümünde yer alan ‘Vay Halimize’ ve ‘İnsanız Ayıbı yok’ şarkılarının gelirlerini Ege Orman Vakfı bünyesinde oluşturulan Melike Turgut Korusu’na devredildiğini açıkladı. İki şarkının da dinlenmeye ve kliplerinin izlenmeye devam edildiği sürece, Melike Turgut Korusu’nun büyüyeceğini ve bir ormana dönüşeceğini ifade eden Türkmen, salondan büyük alkış aldı.

Deneyimli radyocu Cem Arslan ise, medya sektöründe yer almak isteyen öğrencilere şirketlerin beklentilerini anlattı. “Önemli olan torpil değil referans” diyen Arslan, “Henüz öğrencilik döneminde sektöre giriş yaparak referanslar edinmeniz gerekiyor. Ne kadar üst düzey torpiliniz olursa olsun yetkinliğiniz yoksa bir yerde tıkanırsınız. Ancak doğru referanslar sizleri doğru işlere yönlendirir. Bu nedenle yetkinliklerinizi bilecek, gelişim sürecinize ve iyi bir insan olduğunuza tanık olacak referanslar edinin” ifadelerini kullandı.

‘Arel’de Değişim Başladı’

Geçtiğimiz günlerde “Arel’de Değişim Başladı” lansman töreni ile eğitim camiasına sunulan yenilikler, Kariyer ve Gelişim Haftası’na da başarılı bir zemin hazırladı. Akademik camianın önemli isimlerinden Prof. Dr. Erhan Erkut da Kariyer ve Gelişim Haftası’nda öğrencilerin geleceği ve değişime dair bir konuşma gerçekleştirdi.

Öğrencilere seslenen Prof. Dr. Erhan Erkut, “İnsanlar da kurumlar gibi değişime uğrarlar. Bu değişimler, eğitim hayatımız ve gelecek planlarımızla ilgili olabilir. Her şeyden önce kendinizi keşfetmeniz gerekiyor. Bir bölüme girdiniz diye, fikirleriniz değişse dahi onu bitirip sevmediğiniz bir işi yapmak ya da işsiz kalmak zorunda değilsiniz. Öncelikle “ne olmak istiyorum”u değil, “ne yapmak istiyorum” sorusunu kendinize sormanız gerekiyor. Bu sorunun cevabı sizleri mutlu olduğunuz ve severek yaptığınız işlere götürecektir” ifadelerini kullandı.

Dijital ortamda yayınlandı, binlerce öğrenciye temas edildi

Kemal Gözükara ve Sefaköy Yerleşkelerinde toplamda 4 gün süren Kariyer ve Gelişim Haftası etkinliklerine binlerce öğrenci katılım gösterdi. Oturumlara fiziki katılım sağlayamayan öğrenciler için ise üniversitenin sosyal medya hesaplarından canlı yayın hizmeti sunuldu.

Üst düzey şirket temsilcilerinin gerçekleştirdiği konuşmalar ve stantlarda yer alan şirket temsilcileri, dijital platformlar aracılığıyla yalnızca Arel Üniversitesi öğrencilerine değil, üniversite sosyal medya hesaplarını takip eden binlerce kişiye seslendi. Kariyer ve Gelişim Haftası, dijital mecralarda #areldekendinikesfet ve #areldegeleceginidegistir etiketleriyle yankı uyandırdı.

Haberler