Haberler

MÜTERCİMLER: “Fikrimizin Rehberi Atatürk”


Bugüne dek sayısız kitabı ve televizyon programlarıyla ülke gündeminde yer alan Dr. Erol Mütercimler, “Fikrimizin Rehberi: Atatürk” başlıklı söyleşide, İstanbul Arel Üniversitesi Kemal GÖZÜKARA Yerleşkesinde üniversite yönetimi, akademisyen ve öğrencilerle ile bir araya geldi.  

Büyük Önder’in fikir rehberi ile yoluna devam ettiğini belirterek konferansına başlayan Mütercimler: “Atatürk hayatta yok ancak fikir rehberimizdir. Akıl sağlığım yerinde olduğu sürece böyle olmaya devam edecektir.  Orta doğu haritasına bakınız ve orada yaşananları gördüğümüzde onun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurarken ortaya koyduğu 3 büyük stratejik yaklaşımdan biri olan Yurtta Barış Dünya da Barış temel stratejisinin ne denli hayati olduğunu görürsünüz.

Son 2500 yıllık insanlık tarihine baktığımız zaman ise 4 büyük askeri deha görmekteyiz. 1. Büyük İskender, 2. Ünlü Roma İmparatoru Jül Sezar,  3. Napolyon, 4. İse Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ona baktığınız zaman 20. Yy en önemli devrimini yapmış bir lider görürsünüz. Devrim, siyasal sosyal ekonomik ve hukuk alanlarında yapılmış olan geri dönüşümsüz değişimlerdir. Eğer geri dönüşüm oluyorsa bunun adı modernleşmedir.” diye konuştu.

Bir çift mavi göz dünyaya gözlerini açar

1881 ‘de doğan Mustafa Kemal Atatürk o dönemde zor günler geçiren Osmanlı İmparatorluğunun bebeği olarak dünyaya geldi. Atatürk, herkesin de bildiği gibi mahalle mektebinde dini eğitim almaya yönlendirildi ve sonrasında Şemsi Efendi İlkokulunda laik eğitim almaya başladı. Sonrası ise, askeri okul.

1911 de Lidya İtalyanlar tarafından işgal edildi. Donanma yok, ordu müdahale edemiyor. Mustafa Kemaller kuşağı kaçak olarak sahte gazeteci kimliği ile gitti ve oradakileri örgütledi. Ben aslında bu çalışmayı onun çıraklık dönemi olarak nitelendiriyorum.  Sonra ise 1913 Sofya’ya tayin edildi. Bulgaristan 400 yıldan fazla Osmanlı devletinde eyaletiydi. 15 ay boyunca burada bulunan Mustafa Kemal bir gece Carmen Operasına katıldı ve duyduğu hayranlığı arkadaşına biz bu Bulgarlarla yıllarca savaşsak yine biz kaybederdik bir milletin kültür düzeyini anlamak için yetiştirdiği sanatçı, yaptığı sanat eserlerine bakınız. Klasik batı müziğini çokta benimseyemeyen ancak Atamızdan duydukça ilgi duymaya başlayan İsmet İnönü daha sonra Üstün Yetenekli Çocuklar Yasasını çıkarttı. Bugün kadın milletvekillerimiz, dünya da yüz akı olan kadınlarımız büyük seslerimiz, Cemal Reşit Reylerimiz varsa, bugün bu salonda kız-erkek ayrımı olmadan hepiniz buradaysanız, kadın akademisyenlerimiz varsa Mustafa Kemal Atatürk’ün eseridir…

Sakarya – İnönü Muhabereleri yapılırken öğretmenleri cepheye almadı. Bu savaştan sonra öğretenlere çok ihtiyacımız var onun için en önemli husus eğitimdi.

Köylü milletin efendisidir felsefesi

Dr. Erol Mütercimler söyleşi sonunda sözlerine bir anekdota yer vererek şöyle devam etti: “ Mustafa Kemal’in oturduğu bir kahveye gelen köylüyü garsonlar içeri almaz ve aralarında büyük bir tartışma çıkar. Köylü kişi bugün burası varsa biz köylüler sayesinde var biz köylüler silahlarımızla direnmeseydik bu topraklar olmazdı, der. Mustafa Kemal bu felsefe ile yola çıkarak İzmir İktisat Kongresinde köylüye tarıma ve ziraate yatırım yapılması gerektiğini vurguladı. 

Bu cumhuriyet yaşatılacaksa Atatürk fikirleri, Atatürk ruhu yaşatılarak devam edecektir. Çağdaş uygarlık düzeyine çıkmak, yurtta dünya da barış ve son olarak ne mutlu Türk’üm diyene. “ diyerek sözlerine son verdi.

Haberler