Haberler

Prof. Dr. Enver Duran’a Balkan Üniversiteler Birliği Tarafından Onursal Başkanlık Unvanı Verildi


Balkan Üniversiteler Birliğinin Yunanistan Selanik Aristoteles Üniversitesi’nde T.C. İstanbul Arel Üniversitesi’nin de katıldığı 59 üniversite ile gerçekleştirilen 5. Balkan Kongresi’nde yapılan törenle İstanbul Arel Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Duran’a onursal başkanlık verildi. Balkan Üniversiteler Birliğine daha önce başkanlık da yapan Prof. Dr. Enver Duran’a onursal başkanlık belgesi ve şildi Yunanistan Aristoteles Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Pericles A.MITKAS tarafından takdim edildi.

Prof. Dr. Enver Duran 2004 yılında Bulgaristan Sofia Üniversitesi’nde bir törene katıldığı sırada “Neden Balkan Üniversiteleri Birliği’ni kurmuyoruz” diye düşündüğünü belirterek, “50’den fazla üniversiteyi ziyaret ettim. Tüm platformlarda bunu dile getirmeye çalıştım. Dönemin Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar da destek oldu. Bulgaristan başta olmak üzere diğer Balkan Üniversiteleri de katkıda bulundular. İlk toplantımızı o dönem Edirne’de, ikincisini Isparta’da yaptık. Büyük ilgi vardı. Bilimsel sunular sürekli artıyordu. Üçüncü büyük toplantıyı da yine Edirne’de yaptık. Dışişleri de dolaylı olarak katılım sağladı. Çalışmalardaki amacımız bizim öğrencilerimizin Balkanlar’da, Balkanlar’daki öğrencilerin Türkiye’de eğitim almasını sağlayarak, Balkan Ortak Eğitim Alanını oluşturmaktı. O dönem de Trakya Üniversitesi’nde açılan Balkan Dillerini ( Arnavutça, Bulgarca, Boşnakça ve Yunanca) bir merkezde topladık. Ayrıca yabancı öğrencilerin ve bizim öğrencilerin bir arada olacağı kültür ofislerini açtık. Bu dillerden Yunanca çok gelişti, diğerleri de onu takip etti” değerlendirmesinde bulundu.

‘Enstitü de kurduk’

Bir amaçlarının da Balkan Enstitüsü kurmak olduğunu hatırlatan T.C. İstanbul Arel Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Duran, “Bu kadar yakın olmamıza aynı coğrafyayı ve kültürü paylaşmamıza rağmen bir Balkan Enstitüsü yoktu. Bunu kurabilmek için çaba gösterdik. Biz gündeme getirince başka talipleri de çıktı; İstanbul Üniversitesi gibi… Ancak bize uygun gördüler. İlişkilerin geliştirilmesi için Edirne’de Büyük Elçilik açıldı. O sıralar çok az sayıda olan yabancı öğrenci sayısı, binlerin üzerine çıktı. Bugünlerde 3000’in üzerinde...” diye konuştu.

‘T.C. İstanbul Arel Üniversitesi’nin adaylığı onaylandı’

2013 yılında T.C. İstanbul Arel Üniversitesi’ne katıldığını ifade eden Prof. Dr. Enver Duran, “Bu zaman içerisinde 4 ve 5. Balkan Kongreleri yapıldı. 4. Balkan Kongresinde onursal başkanlık için Bulgaristan Sofia S.T.Climent Ohridski Üniversitesi’nden Prof. Dr. İvan İLÇEV ve T.C. İstanbul Arel Üniversitesi ile birlikte Prof. Dr. Enver DURAN’ı aday gösterdi. Yapılan oylamada,  oybirliği ile Prof. Dr. Enver DURAN Balkan Üniversiteler Birliği Onursal Başkanı seçildi. Prof. Dr. Enver DURAN,  geçen ay Selanik’te 5. Üniversiteler Arası Balkan Kongresi’nde adıma bir tören düzenlendi. 50’si yabancı olmak üzere 59 üniversite rektörü katılım sağladı. Onursal Başkanlık Belgesi de Aristoteles Üniversitesi Rektörü tarafından şahsıma takdim edildi” dedi.

T.C.İstanbul Arel Üniversitesi’nin birliğe aday olarak müracaatta bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Enver DURAN, “Adaylığımız geçen toplantıda onaylandı. Bundan sonraki 6. Balkan Üniversiteler Birliği Toplantısı Tuzla’da yapılacak. T.C. İstanbul Arel Üniversitesi olarak bilimsel ve sosyal platformda sözlü ve yazılı bildirilerle katılacağız. Böylece T.C. İstanbul Arel Üniversitesinin yabancı öğrenciler için çekim merkezi haline geleceğini düşünüyoruz. Uluslararası Ofisimiz konuyla ilgili çalışmaları yürütüyorlar. Balkanlardaki üniversiteleri ziyaret ederek, T.C. İstanbul Arel Üniversitesi’nin eğitimde bir marka olduğunu, tanıtımlarla Balkan öğrencilerine anlatıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Prof. Dr. Enver DURAN Kimdir?’
Öğrenim Durumu

Lisans (1963-1969)  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Tıpta Uzmanlık (1977-1980)  Gülhane Askeri Tıp Akademisi Göğüs Kalp Damar Cerrahisi


İdari Görevler
Trakya Üniversitesi Rektör   (2004-2012)
Namık Kemal Üniversitesi Kurucu Rektör (2006-2007)
Kırklareli Üniversitesi Kurucu Rektör(2007-2008)
Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı      ( 2006-2007)
Üniversiteler Kurulu Tıp-Sağlık Bilimleri Konsey Başkanlığı( 2008-2012)
T.C. İstanbul Arel Üniversitesi Meslek Yüksekokul Müdürü   (2013-2019)
T.C. İstanbul Arel Üniversitesi Rektör Yardımcısı   (2014-2015)
T.C. İstanbul Arel Üniversitesi Dekan  (2016-)

‘Yurtdışından Aldığı Ödüller ve Doktoralar’

 • Arnavutluk:
  * Certification of Participation in First International Conference on Balkan Studies for presenting his study and contributing the studies forming a Balkan Association in the future.
 • Bulgaristan:
  * An original brick from “Sv. Konstantin and Elena” Church built in Edirne in 1869. The brick from the wall of the church given by the Government of Bulgaria as symbol of his contributions in protecting historical works and cultural relations between Turkey and Bulgaria.
  * Honorary Degree Doctor Honoris Causa of University of Food Technologies, Plovdiv/Bulgaria (28 September 2009).
  * Dr. Honoris Causa of the Sofia University (2012)
 • Yunanistan:
  * Parnassos Award (Golden Plate, Golden Badge, and the Certificate) of Parnassos Philological Society given by Karolos Papoulias - the former President of Greece, Athens, Greece (17 April 2008)
  * The title of Peace Ambassador; the awards of Diploma and Diplomatic Passport by Balkan Political Form, Athens, Greece (23 November 2010)
 • Kosovo :
  Certification of Appreciation for his contributions as medicine specialist of thoracic-cardiovascular surgery by Prof. Dr. Davut Mustafa the director of the Hospital in Prizren, Kosovo.
 • Makedonya:
  Professor Honoris Causa of Bitola St. Kliment Ohridski University, Bitola, Macedonia (6 December 2010)

‘Türkiye’den Aldığı Ödüller’

 • Duran, katkılarından dolayı teşekkür etmek için Türk Organizasyon Müdürü Dilek Sabancı tarafından ödüllendirildi. Rektör Prof. Dr. Şener Oktık tarafından Muğla'daki 14.Spring Festivallerinde katkılarından dolayı plaket verildi.
 • Duran, Rektör Prof. Dr. Mustafa Aykaç tarafından, 2008 yılı Eylül ayında Kırklareli Üniversitesi'nin kurulmasında gösterdiği büyük çaba nedeniyle ödüllendirildi. 2006-2007 Akademik yılında Türkiye Üniversitelerarası Konseyi Başkanlığı sırasındaki başarısı ve katkılarıyla plaket verildi.
 • “GERCEK” Kültür Sanat ve Spor Derneği Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem, Mayıs 2007'de yaptığı katkılardan dolayı Duran'a layık görüldü.
 • 2007'de Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Adamı” ödülüne layık görüldü.
 • 2007-2008 Dönemi'nde Rotary Kulübüne ve topluma Edirne Rotary Kulübü'ne katkılarından dolayı Şükran Plaketi verildi. Başbakanlık Sosyal Hizmetler Kurumu tarafından çocukların korunmasına yönelik çalışmalara hassasiyet gösterildi.
 • 2008 yılında barış, dostluk ve anlayışla ilgili “Sınırda Kardeşler Toplantısı” adlı uluslararası projeye katkı ve ödüllendirme ödülü verdi. Ödül, Rotary Club Rtc tarafından verildi. Ceren Ayözger. Türk Barosu Başkanı Avukat Özdemir Özok ve Edirne Barosu Başkanı tarafından Mayıs 2008'de “Uluslararası Arenada Hukuk Eğitimi ve Hukuk Mesleğine Giriş” konulu Uluslararası Toplantıya Katkısı.

‘Eserler’

 • 10 Adet Uluslararası Hakemli Dergilerde Yayımlanan Makaleler
 • 141 Adet Ulusal Hakemli Dergilerde Yayınlanan Makaleler
 • 10 Tane Çeşitli Dergilerde Editörlük


‘ Kitaplar’

 • Duran E. Halıcı Ü. Dünyada Kalp Damar Cerrahisinin Tarihçesi, Kalp ve Damar Cerrahisi, Çapa Tıp Kitabevi, İstanbul, 2004
 • Duran E, Edis M. Kardiyovasküler Fizyoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Çapa Tıp Kitabevi, İstanbul, 2004
 • Duran E. Çalışan Kalpte Koroner Revaskülarizasyon, Kalp ve Damar Cerrahisi, Çapa Tıp Kitabevi, İstanbul, 2004
 • Duran E, Ege T, Yüksel V. Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi, Kalp ve Damar Cerrahisi, Çapa Tıp Kitabevi, İstanbul, 2004

‘Editörlük’

 • Turkish Journal Of Thoracic and Cardiovacular Surgery (SCI), Dergi, Editör,
 • Kardiyovasküler Fizyoloji, Kap ve Damar Cerrahisi, Kitap,
 • Miniminal İnvaziv Kalp Cerrahisi, Kitap, Editör, Çapa Tıp Kitapevi,
 • Kalp ve Damar Cerrahisi Kitabı, Editör, Çapa Tıp Kitapevi,
 • Türkiye Klinikleri Journal Of Cardiovacular Sugery , Dergi,
 • Dünyada Kalp Damar Cerrahisinin Tarihçesi, Kalp ve Damar Cerrahisi
 • Çalışan Kalpte Koroner Revüzkülarizasyon , Kitap, Editör
 • İzole Radikal ya da ulnar arter yaralanmalarına yaklaşımda cerrahi ikilem
 • Medical Hournal Of Trakya Univercity , Dergi, Editör
 • Journal of Phlebology , Dergi, Editör, Phlebology: The Journal

Haberler