Sağlık Bilimleri Yüksekokulu

Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü tamamlayan kişiler “diyetisyen” ya da “beslenme uzmanı” unvanıyla kariyerini sürdürür. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen ya da bozulan sağlığını iyileştirmeyi hedefleyen bireylere, ihtiyaçlarına göre beslenme programı oluşturan kişilere “diyetisyen” ya da “beslenme uzmanı” denir.

Beslenme ve Diyetetik mezunları, insan sağlığının ve gelişiminin yaşam boyu sağlanması için bireysel ya da toplu beslenme planları yapar. Beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran, değerlendiren, çözüm yolları arayan, var olan besin kaynaklarının ekonomi ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan meslek alanıdır. Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları ayrıca, toplum ve bireylere beslenme konularında eğitim de vermektedir.

Çalışma Alanları

Diyetisyen ya da beslenme uzmanları, diyet ürün ve programları geliştirir, beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunların giderilmesine yardımcı olur, besin analizleri, besin değerleri konularında çalışmalar yürütür.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları, hastane, bakım tesisleri, klinik ve benzer kuruluşlarda görev alırlar. Kendi kliniklerini kurabilecekleri gibi, lisansüstü eğitimlerini tamamlayarak akademik yaşamlarını da sürdürebilirler.